סוגי דמנציה

דמנציה היא מונח כולל למספר מצבים נוירולוגים, שהסימפטום העיקרי שלהם הינו ירידה גלובלית בתפקוד המוח.

עוד מתקופת האימפריה הרומית נתפסה דמנציה כחלק נורמלי מהזדקנות האדם, ונכללה עם מצבים כגון הפרעה דו קוטבית, סכיזופרניה ועוד, המצב נמשך עד אמצע המאה העשרים ממש.

כיום אנו יודעים שדמנציה הינה סימפטום של מחלה, ולא חלק נורמלי מתהליך ההזדקנות.

ישנם מעל 100 מחלות שעלולות לגרום לדמנציה. הסיבות השכיחות ביותר של דמנציה כוללות את מחלת אלצהיימר, דמנציה וסקולרית ודמנציה עם גופיפי לואי.

מחלת אלצהיימר

מחלת אלצהיימר היא הצורה הנפוצה ביותר של דמנציה, ומהווה כ 70% מכלל האנשים הסובלים מדמנציה.

מספר עובדות:

מחלת האלצהיימר מתבטאת בניוון איטי ומתמשך עד למוות של תאי העצב במוח. המחלה תוארה לראשונה ב-1907 על ידי החוקרים הגרמנים אלואיס אלצהיימר (Alois Alzheimer) ואמיל קרפלין (Emil Kraepelin).

מספרם של חולי אלצהיימר בישראל מוערך בכ-120 אלף. רוב החולים מטופלים על-ידי משפחותיהם, במסגרת הקהילה, גורם הסיכון הגדול ביותר לצורך מחלת אלצהיימר הוא עלייה בגיל, נשים חולות יותר באלצהיימר מגברים.

מה היא מחלת אלצהיימר?

מחלת אלצהיימר היא הצורה הנפוצה ביותר של דמנציה, עד 1970 מחלת אלצהיימר נחשבה לנדירה ואובחנה רק באנשים מתחת לגיל 65. עד שד”ר רוברט כצמן חקר ומצא כי דמנציה סנילית נגרמת ע”י מחלת אלצהיימר והיא אינה שלב נורמלי מהזדקנות האדם.

מחלת אלצהיימר יכולה להשפיע על מבוגרים בכל גיל, אך בדרך כלל מתרחשת לאחר גיל 65.

תסמינים של מחלת אלצהיימר

בשלבים המוקדמים תסמיני מחלת האלצהיימר יכולים להיות עדינים ובלתי מורגשים. לעתים קרובות תבחינו במעידות בזיכרון וקושי במציאת המילים הנכונות לחפצים יומיומיים.

תסמינים נוספים:

קשיי זיכרון מתמידים ותכופים, במיוחד של האירועים האחרונים.

עמימות בשיחה יומיומית, המתאפיינת בניסיון של החולה להימנע מ”תקלות” בשיחה.

זמן ארוך יותר לביצוע משימות שגרתיות פשוטות.

שכחה של אנשים או של מקומות ידועים.

חוסר יכולת לעבד שאלות והוראות.

הידרדרות כישורים חברתיים.

התסמינים משתנים בין חולה לחולה הדבר תלוי בקצב התקדמות המחלה במוח ובהתאם לאזורים במוח שנפגעו.

יכולותיו של אדם עשויות להשתנות מיום ליום, או אפילו בתוך יום אחד, והופכים גרועים יותר בזמנים של לחץ, עייפות או בריאות לקויה.

התקדמות מחלת האלצהיימר

קצב התקדמות המחלה משתנה מאדם לאדם, מחלת האלצהיימר בשלביה המתקדמים תגרום בהכרח למותו של החולה, אמנם בדרך עקיפה, בדרך כלל ממחלה אחרת כגון דלקת ריאות. אורך חיי החולים הוא בממוצע שבע עד עשר שנים, עם זאת נצפו מקרים בהם שרדו חולי אלצהיימר גם עשרים שנה.

שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

אולי יעניין אתכם גם

שינה

בעיות שינה הן בעיות שכיחות בקרב חולים דמנטיים והן מתבטאות בצורות שונות. ישנם אנשים אשר ישנים ביום ואז בלילה הם חסרי מנוחה. ישנם חולים אשר אינם מבדילים ביום לבין לילה ואחרים ישנם פחות בגלל רמת פעילות נמוכה.

תזונה

תזונה נכונה היא דבר חשוב מאוד. האוכל שאנו אוכלים משפיע על בריאותנו ואיכות חיינו. תזונה לקויה גורמת למחלות וגם מאטה את ההתאוששות מפציעות ומחלות. קשישים רבים סובלים מתזונה לא נכונה המוסיפה לבעיות הבריאות שלהם וחשוב להיות מודעים לכך. חולים דמנטיים עשויים להתמודד עם:

היגיינה

הזנחת ההיגיינה האישית היא דבר שכיח בקרב חולים דמנטיים, אולי כי הם מאבדים ענייו או פשוט מתוך שכחה. מקרים שכאלו עלולים לגרום לעימותים ומתיחויות עם מטפלים ובני משפחה, אך חשוב לדעת כיצד להתמודד עם הנושאים הללו בצורה הנכונה והאפקטיבית ביותר

סגירת תפריט